Since 1969, restaurant, hotel, travel & other witty reviews by a handpicked, worldwide team of discerning professionals—and your views, too.

From New York:
And the Winners Are...

2009 James Beard Foundation Awards

The James Beard Foundation has announced the winners for its annual awards, the nation's top honors for culinary professionals. The annual Awards Ceremony and Gala Reception took place at Lincoln Center's Avery Fisher Hall in New York.

Summary of the 2009 James Beard Foundation Winners:

OUTSTANDING RESTAURANT

WINNER:

Jean Georges, New York City

NOMINEES:

Babbo, New York City
Boulevard, San Francisco
Fore Street, Portland, Maine
Highlands Bar & Grill, Birmingham, Alabama


Gayot Top 40 Restaurants in the U.S.

OUTSTANDING CHEF
presented by All-Clad Metalcrafters, LLC

WINNER:

Dan Barber, Blue Hill, New York City

NOMINEES:

José Andrés, minibar by josé andrés, Washington, D.C.
Tom Colicchio, Craft, New York City
Suzanne Goin, Lucques, Los Angeles
Paul Kahan, Blackbird, Chicago


OUTSTANDING RESTAURATEUR

WINNER:

Drew Nieporent, Myriad Restaurant Group (New York)

NOMINEES:

Tom Douglas, Tom Douglas Restaurants (Seattle)
Keith McNally, (New York)
Richard Melman, Lettuce Entertain You (Chicago)
Stephen Starr, Starr Restaurant Organization (Philadelphia)

BEST NEW RESTAURANT
presented by Lexus

WINNER:

Momofuku Ko, New York City

NOMINEES:

The Bazaar by José Andrés at SLS Hotel at Beverly Hills, Los Angeles
Corton, New York City
L2O, Chicago
Scarpetta, New York City


RISING STAR CHEF OF THE YEAR

WINNER:

Nate Appleman, A16, San Francisco

NOMINEES:

Sean Brock, McCrady's, Charleston, S.C.
Johnny Monis, Komi, Washington, D.C.
Gabriel Rucker, Le Pigeon, Portland, Ore.
Michael Solomonov, Zahav, Philadelphia
Sue Zemanick, Gautreau's, New Orleans

OUTSTANDING PASTRY CHEF
presented by All-Clad Metalcrafters, LLC

WINNER:

Gina DePalma, Babbo, New York City

NOMINEES:

Kamel Guechida, Joël Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino, Las Vegas
Pichet Ong, P*ong, New York City
Nicole Plue, Redd, Yountville, Calif.
Mindy Segal, HotChocolate, Chicago


OUTSTANDING CHEF, REGIONAL
presented by American Express

NOMINEES:

GREAT LAKES:

WINNER:

Michael Symon, Lola, Cleveland

Koren Grieveson, Avec, Chicago
Arun Sampanthavivat, Arun's, Chicago
Bruce Sherman, North Pond, Chicago
Alex Young, Zingerman's Roadhouse, Ann Arbor, Michigan

MID-ATLANTIC:

WINNER:

Jose Garces, Amada, Philadelphia

Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, Va.
Peter Pastan, Obelisk, Washington, D.C.
Maricel Presilla, Cucharamama, Hoboken, N.J.
Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C.

MID-WEST:

WINNER:
Tim McKee, La Belle Vie, Minneapolis

Isaac Becker, 112 Eatery, Minneapolis
Gerard Craft, Niche, St. Louis
Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, Mo.
Alexander Roberts, Alma, Minneapolis

NEW YORK CITY:

WINNER:

Gabriel Kreuther, The Modern

Michael Anthony, Gramercy Tavern
Terrance Brennan, Picholine
Wylie Dufresne, wd-50
Gabrielle Hamilton, Prune

NORTHEAST:

WINNER:

Rob Evans, Hugo's, Portland, Maine

Clark Frasier and Mark Gaier, Arrows Restaurant, Ogunquit, Maine
Michael Leviton, Lumière, West Newton, Mass.
Tony Maws, Craigie On Main, Cambridge, Mass.
Marc Orfaly, Pigalle, Boston

NORTHWEST:

WINNER:
Maria Hines, Tilth, Seattle

Joseba Jimenez de Jimenez, The Harvest Vine, Seattle
Ethan Stowell, Union, Seattle
Jason Wilson, Crush, Seattle
Cathy Whims, Nostrana, Portland, Ore.

PACIFIC:

WINNER:

Douglas Keane, Cyrus, Healdsburg, Calif.

Jeremy Fox, Ubuntu, Napa, Calif.
Loretta Keller, Coco500, San Francisco
David Kinch, Manresa, Los Gatos, Calif.
Daniel Patterson, Coi, San Francisco

SOUTH:

WINNER:

John Currence, City Grocery, Oxford, Miss.

Zach Bell, Café Boulud, Palm Beach, Fla.
John Harris, Lilette, New Orleans
Douglas Rodriguez, Ola, Miami Beach, Fla.
Michael Schwartz, Michael's Genuine Food & Drink, Miami

SOUTHEAST:

WINNER:

Mike Lata, Fig, Charleston, S.C.

Hugh Acheson, Five & Ten, Athens, Ga.
Linton Hopkins, Restaurant Eugene, Atlanta
Bill Smith, Crook's Corner, Chapel Hill, N.C.
Bob Waggoner, Charleston Grill, Charleston, S.C.

SOUTHWEST:

WINNER:

Paul Bartolotta, Bartolotta Ristorante di Mare at Wynn Las Vegas

Sharon A. Hage, York Street, Dallas
Ryan Hardy, Montagna, Aspen, Colo.
Claude Le Tohic, Joël Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino, Las Vegas
Andrew Weissman, Restaurant Le Rêve, San Antonio


OUTSTANDING SERVICE

WINNER:

Daniel, New York City

NOMINEES:

Emeril’s, New Orleans
La Grenouille, New York City
Spiaggia, Chicago
Vetri, Philadelphia


OUTSTANDING WINE SERVICE

WINNER:

Le Bernardin, New York City

NOMINEES:

Bin 36, Chicago
The Barn at Blackberry Farm, Walland, Tenn.
Patina, Los Angeles
Picasso at Bellagio, Las Vegas


OUTSTANDING WINE AND SPIRITS PROFESSIONAL
presented by Southern Wine & Spirits

WINNER:

Dale DeGroff, Dale DeGroff Co., New York City

NOMINEES:

Merry Edwards, Merry Edwards Wines, Sebastopol, Calif.
Garrett Oliver, The Brooklyn Brewery, Brooklyn, N.Y.
John Shafer and Doug Shafer, Shafer Vineyards, Napa, Calif. Julian P. Van Winkle, III, Old Rip Van Winkle Distillery, Louisville, Ky.


For more information, visit www.jamesbeard.org.
RESTAURANT AWARDS 2014

Check out the 2014 edition of GAYOT's Annual Restaurant Issue, which features the Top 40 Restaurants in the U.S., Rising Chefs and more.