Since 1969, restaurant, hotel, travel & other witty reviews by a handpicked, worldwide team of discerning professionals—and your views, too.

From New York:
And the Winners Are...

2010 James Beard Foundation Awards

The James Beard Foundation has announced the winners for its annual awards, the nation's top honors for culinary professionals. The annual Awards Ceremony and Gala Reception took place at Lincoln Center's Avery Fisher Hall in New York on May 3, 2010.

The 2010 James Beard Awards
GAYOT's own Meryl Pearlstein had the chance to mingle with foodies, chefs and restaurateurs at the 2010 James Beard Awards in New York City. Check out our Blog for all of the red carpet details.
Chef Rick Bayless of Frontera Grill in Chicago with GAYOT's Meryl Pearlstein

Summary of the 2010 James Beard Foundation Winners:

OUTSTANDING RESTAURANT

WINNER:

Daniel, New York City

NOMINEES:

Babbo, New York City
Boulevard, San Francisco

Highlands Bar & Grill, Birmingham, Alabama
Spiaggia, Chicago

Gayot Top 40 Restaurants in the U.S.

OUTSTANDING CHEF
presented by All-Clad Metalcrafters, LLC

WINNER:

Tom Colicchio, Craft, New York City

NOMINEES:

José Andrés, minibar by josé andrés, Washington, D.C.
Gary Danko, Gary Danko, San Francisco
Suzanne Goin, Lucques, Los Angeles
Charles Phan, Slanted Door, San Francisco


OUTSTANDING RESTAURATEUR

WINNER:

Keith McNally (New York)

NOMINEES:

Tom Douglas, Tom Douglas Restaurants (Seattle)
Pat Kuleto (San Francisco)
Richard Melman, Lettuce Entertain You (Chicago)
Stephen Starr, Starr Restaurant Organization (Philadelphia)

BEST NEW RESTAURANT
presented by Mercedes-Benz

WINNER:

Marea, New York City

NOMINEES:

Bibou, Philadelphia
Flour + Water, San Francisco
Frances, San Francisco
Locanda Verde, New York City
RN74, San Francisco


RISING STAR CHEF OF THE YEAR
presented by Food Network NYC Wine & Food Festival and Food Network South Beach Wine & Food Festival

WINNER:

Timothy Hollingsworth, The French Laundry, Yountville, Calif.

NOMINEES:

Johnny Monis, Komi, Washington, D.C.
Grégory Pugin, Veritas, New York City
Gabriel Rucker, Le Pigeon, Portland, Ore.
Sue Zemanick, Gautreau's, New Orleans

OUTSTANDING PASTRY CHEF
presented by All-Clad Metalcrafters, LLC

WINNER:

Nicole Plue, Redd, Calif.

NOMINEES:

Amanda Cook, CityZen at Mandarin Oriental, Washington DC
Michelle Gayer, Salty Tart Bakery, Minneapolis
Kamel Guechida, Joël Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino, Las Vegas
Mindy Segal, HotChocolate, Chicago

OUTSTANDING CHEF, REGIONAL
presented by Visa Signature

NOMINEES:

GREAT LAKES:

WINNER:

Koren Grieveson, Avec, Chicago

Michael Carlson, Schwa, Chicago
Arun Sampanthavivat, Arun's, Chicago
Bruce Sherman, North Pond, Chicago
Alex Young, Zingerman's Roadhouse, Ann Arbor, Michigan

MID-ATLANTIC:

WINNER:

Jeff Michaud, Osteria, Philadelphia

Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, Va.
Peter Pastan, Obelisk, Washington, D.C.
Michael Solomonov, Zahav, Philadelphia
Bryan Voltaggio, VOLT, Frederick, Maryland

MID-WEST:

WINNER:

Alexander Roberts, Alma, Minneapolis

Isaac Becker, 112 Eatery, Minneapolis
Gerard Craft, Niche, St. Louis
Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, Mo.
Lenny Russo, Heartland, St. Paul

NEW YORK CITY:

WINNER:

Daniel Humm, Eleven Madison Park

Michael Anthony, Gramercy Tavern
Wylie Dufresne, wd-50
Gabrielle Hamilton, Prune

Michael White, Marea

NORTHEAST:

WINNER:

Clark Frasier and Mark Gaier, Arrows Restaurant, Ogunquit, Maine

Peter X. Kelly, Xaviars at Piermont, Piermont, NY
Michael Leviton, Lumière, West Newton, Mass.
Tony Maws, Craigie On Main, Cambridge, Mass.
Marc Orfaly, Pigalle, Boston

NORTHWEST:

WINNER:

Jason Wilson, Crush, Seattle

Naomi Pomeroy, Beast, Portland, Ore.
Andy Ricker, Pok Pok & Whiskey Soda Lounge, Portland, Ore.
Ethan Stowell, Union, Seattle
Cathy Whims, Nostrana, Portland, Ore.

PACIFIC:

WINNER:

David Kinch, Manresa, Los Gatos, Calif.

Michael Cimarusti, Providence, Los Angeles
Jeremy Fox, Ubuntu, Napa, Calif.
Matt Molina, Osteria Mozza, Los Angeles
Michael Tusk, Quince, San Francisco

SOUTH:

WINNER:

Michael Schwartz, Michael's Genuine Food & Drink, Miami

Zach Bell, Café Boulud, Palm Beach, Fla.
Scott Boswell, Stella!, New Orleans
John Harris, Lilette, New Orleans
Christopher Hastings, Hot & Hot Fish Club, Birmingham, Ala.

SOUTHEAST:

WINNER:

Sean Brock, McCrady's, Charleston, S.C.

Hugh Acheson, Five & Ten, Athens, Ga.
Linton Hopkins, Restaurant Eugene, Atlanta
Andrea Reusing, Lantern, Chapel Hill, N.C.
Bill Smith, Crook's Corner, Chapel Hill, N.C.

SOUTHWEST:

WINNER:

Claude Le Tohic, Joël Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino, Las Vegas

Bryan Caswell, REEF, Houston
Saipin Chutima, Lotus of Siam, Las Vegas
Ryan Hardy, Montagna, Aspen, Colo.
Rick Moonen, rm seafood at Mandalay Bay Resort & Casino, Las Vegas


OUTSTANDING SERVICE
presented by Stella Artois

WINNER:

Alinea, Chicago

NOMINEES:


Joël Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino, Las Vegas
La Grenouille, New York City
Michael Mina, San Francisco
Vetri, Philadelphia


OUTSTANDING WINE SERVICE

WINNER:

Jean Georges, New York City

NOMINEES:

A16, San Francisco
The Barn at Blackberry Farm, Walland, Tenn.
Frasca Food & Wine, Boulder, Colo.

Gary Danko, San Francisco


OUTSTANDING WINE AND SPIRITS PROFESSIONAL
presented by Southern Wine & Spirits

WINNER:

John Shafer and Doug Shafer, Shafer Vineyards, Napa, Calif.

NOMINEES:

Merry Edwards, Merry Edwards Wines, Sebastopol, Calif.
Paul Grieco, Hearth, New York City
Garrett Oliver, T
he Brooklyn Brewery, Brooklyn, N.Y.
Julian P. Van Winkle, III, Old Rip Van Winkle Distillery, Louisville, Ky.


For more information, visit www.jamesbeard.org.



   
RESTAURANT AWARDS 2014

Check out the 2014 edition of GAYOT's Annual Restaurant Issue, which features the Top 40 Restaurants in the U.S., Rising Chefs and more.