Since 1969, restaurant, hotel, travel & other witty reviews by a handpicked, worldwide team of discerning professionals—and your views, too.

From New York:
And the Winners Are...

2011 James Beard Foundation Awards

The James Beard Foundation Awards 2011
The James Beard Foundation has announced the winners for its annual awards, the nation's top honors for culinary professionals. The annual Awards Ceremony and Gala Reception took place at Lincoln Center's Avery Fisher Hall in New York.

See our exclusive interview with Vice President Mitchell Davis of the James Beard Foundation.

Summary of the 2011 James Beard Award Winners:

OUTSTANDING RESTAURANT

NOMINEES:

Blue Hill, New York City
Boulevard, San Francisco

Eleven Madison Park, New York City WINNER
Highlands Bar & Grill, Birmingham, Alabama
Vetri, Philadelphia

GAYOT.com 2011 Top 40 Restaurants in the U.S.

OUTSTANDING CHEF
presented by All-Clad Metalcrafters, LLC

NOMINEES:

José Andrés, minibar by José Andrés, Washington, D.C. WINNER
Gary Danko, Gary Danko, San Francisco
Suzanne Goin, Lucques, Los Angeles
Paul Kahan,
Blackbird, Chicago
Charles Phan, Slanted Door, San Francisco


OUTSTANDING RESTAURATEUR

NOMINEES:

Bruce Bromberg and Eric Bromberg, Blue Ribbon
Tom Douglas, Tom Douglas Restaurants (Seattle)
Pat Kuleto (San Francisco)
Richard Melman, Lettuce Entertain You (Chicago) WINNER
Phil SuareZ, Suarez Restaurant Group

BEST NEW RESTAURANT
presented by Mercedes-Benz

NOMINEES:

ABC Kitchen, New York City WINNER
Benu, San Francisco
Girl & the Goat, Chicago
Menton, Boston
Torrisi Italian Specialties, New York City


RISING STAR CHEF OF THE YEAR

NOMINEES:

Aaron London, Ubuntu, Napa
Thomas McNaughton, Flour + Water, San Francisco
Gabriel Rucker, Le Pigeon, Portland, Ore. WINNER
Christina Tosi, Momofuku Bakery & Milk Bar, New York City
Sue Zemanick, Gautreau's, New Orleans

OUTSTANDING PASTRY CHEF
presented by All-Clad Metalcrafters, LLC

NOMINEES:

Joanne Chang, flour bakery + café, Boston
Patrick Fahy, Blackbird, Chicago
Dahlia Narvaez, Osteria Mozza, Los Angeles
Angela Pinkerton, Eleven Madison Park, New York City WINNER
Mindy Segal, HotChocolate, Chicago


OUTSTANDING CHEF, REGIONAL
presented by Groupon


NOMINEES:

GREAT LAKES:

Michael Carlson, Schwa, Chicago
Curtis Duffy, Avenues, Chicago
Bruce Sherman, North Pond, Chicago
Paul Virant, Vie, Western Springs, IL
Alex Young, Zingerman's Roadhouse, Ann Arbor, Michigan WINNER


MID-ATLANTIC:

Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, Va.
Johnny Monis, Komi, Washington, D.C.
Peter Pastan, Obelisk, Washington, D.C.
Maricel Presilla, Cucharamama, Hoboken, NJ
Michael Solomonov, Zahav, Philadelphia WINNER

MID-WEST:

Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee
Isaac Becker, 112 Eatery, Minneapolis WINNER
Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, Mo.
Tory Miller, L’Etoile, Madison, WI
Lenny Russo, Heartland, St. Paul


NEW YORK CITY:

Michael Anthony, Gramercy Tavern
April Bloomfield, The Spotted Pig
Wylie Dufresne, wd-50
Gabrielle Hamilton, Prune WINNER

Michael White, Marea


NORTHEAST:

Tim Cushman, o ya, Boston
Krista Kern Desjarlais, Bresca, Portland, ME
Gerry Hayden, The North Fork Table & Inn, Southold, NY
Matt Jennings, La Laiterie, Providence
Tony Maws, Craigie On Main, Cambridge, Mass. WINNER
Eric Warnstedt, Hen of the Wood, Waterbury, VT


NORTHWEST:

Matt Dillon, Sitka & Spruce, Seattle
Christopher Israel, Grüner, Portland, OR
Andy Ricker, Pok Pok & Whiskey Soda Lounge, Portland, Ore. WINNER
Ethan Stowell, Union, Seattle
Cathy Whims, Nostrana, Portland, Ore.

PACIFIC:

Michael Cimarusti, Providence, Los Angeles
Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood,
St. Helena, CA
Daniel Patterson, Coi, San Francisco
Richard Reddington, Redd, Yountville, CA
Michael Tusk, Quince, San Francisco WINNER


SOUTH:


Zach Bell, Café Boulud, Palm Beach, Fla.
John Harris, Lilette, New Orleans
Christopher Hastings, Hot & Hot Fish Club, Birmingham, Ala.
Tory McPhail, Commander’s Palace, New Orleans
Stephen Stryjewski, Cochon, New Orleans WINNER


SOUTHEAST:

Hugh Acheson, Five & Ten, Athens, Ga.
Craig Deihl, Cypress, Charleston, SC
John Fleer, Canyon Kitchen at Lonesome Valley,
Cashiers, NC
Linton Hopkins, Restaurant Eugene, Atlanta
Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville, KY
Andrea Reusing, Lantern, Chapel Hill, N.C. WINNER


SOUTHWEST:

Bruce Auden, Biga on the Banks, San Antonio
Bryan Caswell, REEF, Houston
Saipin Chutima, Lotus of Siam, Las Vegas TIE WINNER
Tyson Cole, Uchi, Austin TIE WINNER
Ryan Hardy, Montagna, Aspen, Colo.


OUTSTANDING SERVICE
presented by Stella Artois

NOMINEES:

Canlis, Seattle
Emeril’s, New Orleans
La Grenouille, New York City
Per Se, New York City WINNER
Topolobampo, Chicago


OUTSTANDING WINE SERVICE

NOMINEES:

A16, San Francisco
The Barn at Blackberry Farm, Walland, Tenn.
Frasca Food & Wine, Boulder, Colo.
Picasso, Las Vegas
The Modern, New York WINNER


OUTSTANDING WINE AND SPIRITS PROFESSIONAL
presented by Southern Wine & Spirits

NOMINEES:

Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE
Merry Edwards, Merry Edwards Wines, Sebastopol, Calif.
Paul Grieco, Hearth, New York City
Rajat Parr, Mina Group, San Francisco
Julian P. Van Winkle, III, Old Rip Van Winkle Distillery, Louisville, Ky. WINNER


For more information, visit www.jamesbeard.org.
RESTAURANT AWARDS 2014

Check out the 2014 edition of GAYOT's Annual Restaurant Issue, which features the Top 40 Restaurants in the U.S., Rising Chefs and more.