2017 James Beard Awards

2017 James Beard Awards

2017 James Beard Award Winners

The James Beard Foundation’s 2017 James Beard Awards took place on May 1, 2017, at the Lyric Opera of Chicago. The annual ceremony honors culinary professionals throughout America, from chefs to wine and spirits makers, for their extraordinary excellence and achievements.

View GAYOT’s Annual Restaurant Awards



The winners for the restaurant and chef categories are included below.


BEST NEW RESTAURANT

presented by True Refrigeration

Le Coucou, NYC
Le Coucou, NYC

WINNER:
Le Coucou, NYC

In Situ, San Francisco
Olmsted, Brooklyn, NY
Pineapple and Pearls, Washington, D.C.
Tartine Manufactory, San Francisco



View GAYOT’s 2017 Best New Restaurants in the U.S.


OUTSTANDING BAKER

WINNER:
Mark Furstenberg, Bread Furst, Washington, D.C.

Ken Forkish, Ken’s Artisan Bakery, Portland, OR
Zachary Golper, Bien Cuit, Brooklyn
Belinda Leong and Michel Suas, B. Patisserie, San Francisco
Greg Wade, Publican Quality Bread, Chicago


OUTSTANDING BAR PROGRAM

WINNER:
Arnaud’s French 75 Bar, New Orleans

Bar Agricole, San Francisco
Clyde Common, Portland, OR
Cure, New Orleans
The Dead Rabbit Grocery and Grog, NYC



View GAYOT’s Best Craft Cocktail Bars in the U.S.


OUTSTANDING CHEF

presented by All-Clad Metalcrafters
WINNER:
Michael Solomonov, Zahav, Philadelphia

Gabrielle Hamilton, Prune, NYC
David Kinch, Manresa, Los Gatos, CA
Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA
Donald Link, Herbsaint, New Orleans


OUTSTANDING PASTRY CHEF

WINNER:
Ghaya Oliveira, Daniel, NYC



Kelly Fields, Willa Jean, New Orleans
Maura Kilpatrick, Oleana, Cambridge, MA
Margarita Manzke, République, Los Angeles
Dolester Miles, Highlands Bar & Grill, Birmingham, AL


OUTSTANDING RESTAURANT

presented by S.Pellegrino® Sparkling Natural Mineral Water

Topolobampo, Chicago
Topolobampo, Chicago

WINNER:
Topolobampo, Chicago

Frasca Food & Wine, Boulder, CO
Highlands Bar & Grill, Birmingham, Alabama
Momofuku Noodle Bar, NYC
Quince, San Francisco
The Spotted Pig, NYC



View GAYOT’s 2017 Top 40 Restaurants in the U.S.


OUTSTANDING RESTAURATEUR

WINNER:
Stephen Starr, Starr Restaurants, Philadelphia

Kevin Boehm and Rob Katz, Boka Restaurant Group, Chicago
JoAnn Clevenger, Upperline, New Orleans
Ken Oringer, Uni, Toro and others, Boston
Caroline Styne, The Lucques Group (Lucques, a.o.c., Tavern and others), Los Angeles

View GAYOT’s 2017 Best Restaurateur


OUTSTANDING SERVICE

WINNER:
Blue Hill at Stone Barns, Pocantico Hills, NY

Galatoire’s Restaurant, New Orleans
Marea, NYC
Terra, St. Helena, CA
Zahav, Philadelphia


OUTSTANDING WINE PROGRAM

presented by Robert Mondavi Winery
WINNER:
Canlis, Seattle

Benu, San Francisco
Emeril’s, New Orleans
FIG, Charleston, SC
Miller Union, Atlanta

View GAYOT’s Best Wine Lists in the U.S.


OUTSTANDING WINE, BEER OR SPIRITS PROFESSIONAL

WINNER:
Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE

Diane Flynt, Foggy Ridge Cider, Dugspur, VA
Miljenko Grgich, Grgich Hills Estate, Rutherford, CA
Aldo Sohm, Zalto Glass, NYC
Rob Tod, Allagash Brewing Company, Portland, ME


RISING STAR CHEF OF THE YEAR

presented by S.Pellegrino® Sparkling Natural Mineral Water
WINNER:
Zachary Engel, Shaya, New Orleans

Camille Cogswell, Zahav, Philadelphia
Matt Rudofker, Momofuku Ssäm Bar, NYC
Jenner Tomaska, Next, Chicago
Brady Williams, Canlis, Seattle


BEST CHEF: GREAT LAKES

Sarah Grueneberg, Monteverde, Chicago
Chef Sarah Grueneberg, Monteverde, Chicago

WINNER:
Sarah Grueneberg, Monteverde, Chicago

Abraham Conlon, Fat Rice, Chicago
Beverly Kim and Johnny Clark, Parachute, Chicago
Lee Wolen, Boka, Chicago
Erling Wu-Bower, Nico Osteria, Chicago


BEST CHEF: MID-ATLANTIC

WINNER:
Greg Vernick, Vernick Food & Drink, Philadelphia

Amy Brandwein, Centrolina, Washington, D.C.
Tom Cunanan, Bad Saint, Washington, D.C.
Rich Landau, Vedge, Philadelphia
Cindy Wolf, Charleston, Baltimore


BEST CHEF: MIDWEST

WINNER:
Kevin Nashan, Sidney Street Cafe, St. Louis

Steven Brown, Tilia, Minneapolis
Justin Carlisle, Ardent, Milwaukee
Jorge Guzman, Brewer’s Table at Surly Brewing Co., Minneapolis
Kevin Willmann, Farmhaus, St. Louis


BEST CHEF: NEW YORK CITY

WINNER:
Marco Canora, Hearth

Anita Lo, Annisa
Ignacio Mattos, Estela
Missy Robbins, Lilia, Brooklyn, NY
Jody Williams, Buvette


BEST CHEF: NORTHEAST

WINNER:
Andrew Taylor and Mike Wiley, Eventide Oyster Co., Portland, ME

Karen Akunowicz, Myers + Chang, Boston
Cassie Piuma, Sarma, Somerville, MA
Susan Regis, Shepard, Cambridge, MA
Benjamin Sukle, Birch, Providence, RI


BEST CHEF: NORTHWEST

WINNER:
Greg Denton and Gabrielle Quiñónez Denton, Ox, Portland, OR

Edouardo Jordan, Salare, Seattle
Katy Millard, Coquine, Portland, OR
Justin Woodward, Castagna, Portland, OR
Rachel Yang and Seif Chirchi, Joule, Seattle


BEST CHEF: SOUTH

WINNER:
Rebecca Wilcomb, Herbsaint, New Orleans

Vishwesh Bhatt, Snackbar, Oxford, MS
Nina Compton, Compère Lapin, New Orleans
Jose Enrique, Jose Enrique, San Juan, PR
Slade Rushing, Brennan’s, New Orleans


BEST CHEF: SOUTHEAST

WINNER:
Steven Satterfield, Miller Union, Atlanta

John Fleer, Rhubarb, Asheville, NC
Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville, KY
Ryan Smith, Staplehouse, Atlanta
Andrew Ticer and Michael Hudman, Andrew Michael Italian Kitchen, Memphis


BEST CHEF: SOUTHWEST

WINNER:
Hugo Ortega, Hugo’s, Houston

Bryce Gilmore, Barley Swine, Austin
Steve McHugh, Cured, San Antonio
Steve Redzikowski, Acorn, Denver
Martín Rios, Restaurant Martín, Santa Fe
Jianyun Ye, Mala Sichuan Bistro, Houston


BEST CHEF: WEST

WINNER:
Corey Lee, Benu, San Francisco

Michael Cimarusti, Providence, Los Angeles
Dominique Crenn, Atelier Crenn, San Francisco
Jeremy Fox, Rustic Canyon, Santa Monica, CA
Ludo Lefebvre, Trois Mec, Los Angeles
Travis Lett, Gjelina, Venice, CA

Check the James Beard Foundation’s web site for more information